Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 6       Społeczeństwo
Camillo Langone

Wieże Babel naszych czasów

Wieże Babel naszych czasów
Istnieje dziś religia, której wyznawcy wznoszą świątynie w całej Europie. Świątyniami tymi są budynki będące przykładami współczesnej architektury, jak wieżowce, siedziby banków, parlamentów czy centra handlowe; wyznawcami zaś politycy, a zwłaszcza ich wyborcy, którzy jako podatnicy finansują budowę tych świątyń. Czynią to zupełnie nieświadomie, gdyż przypuszczam, że nawet osiem osób na tysiąc nie wpłacałoby z własnej chęci „datków” na budowę obiektów, które śmiało można określić jako „antyludzką architekturę”.

Jak każde szanujące się wyznanie, także i to posiada swoje święte teksty, które, choć stale głoszone w środkach masowego przekazu przez swych Najwyższych Kapłanów, dla szerszej grupy odbiorców mimo wszystko pozostają nieczytelne. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest prosta zasada sprowadzająca się do stwierdzenia: To, że na coś patrzysz, nie oznacza, że widzisz lub chcesz zobaczyć. Znakomicie oddaje ten fakt ludowe porzekadło, które głosi, iż ślepy wcale nie jest gorszy od tego, kto widzieć nie chce.

Potwierdzenie owej ludowej mądrości znajdziemy zarówno w historii (niektórzy przeciwnicy nazizmu w latach 30. XX wieku czytali Mein Kampf tylko po to, by łudzić się, że Hitlerowi wystarczy zagarnięcie jedynie skrawka Czechosłowacji), jak i w czasach współczesnych (wyznawcy innych religii niż islam czytają Koran dlatego, iż chcą uważać wszystkie religie za równe i nakierowane na miłość uniwersalną). Zarówno jedni, jak i drudzy na coś patrzą, z czymś się zapoznają, lecz niestety nie dostrzegają lub nie chcą dostrzec tego, co najistotniejsze, zadowalając się jedynie pozorami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj