Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 8       Społeczeństwo
Rozmowa z ks. abp Josephem Naumannem

Wilki w owczej skórze

Wilki w owczej skórze

Z ks. arcybiskupem Josephem Naumannem, metropolitą diecezji Kansas City, na temat duszpasterskich aspektów publicznego napomnienia gubernator Kathleen Sebelius, rozmawia Thomas J. McKenna.

Gubernator stanu Kansas, Kathleen Sebelius, katoliczka od dawna znana z proaborcyjnych poglądów, została powołana przez prezydenta Obamę do kierowania resortem zdrowia i opieki społecznej. W ubiegłym roku Ksiądz Biskup napisał do niej list z prośbą o powstrzymanie się od przyjmowania Komunii Świętej, gdyż nie pozostaje w jedności z Kościołem katolickim i jego nauczaniem. Czy może Ksiądz Biskup wyjaśnić powody takiego kroku?

– Od wielu miesięcy prowadzę z panią gubernator rozmowy, próbując, najlepiej jak umiem, uświadomić jej znaczenie jej wcześniejszego i obecnego stanowiska. W następstwie naszego długotrwałego dialogu i pewnych jej działań, jak na przykład zawetowanie ustawy mającej na celu ograniczenie tzw. „późnej aborcji”, poprosiłem ją najpierw w prywatnym liście, by ze względu na własną uczciwość i dla własnego dobra duchowego nie przystępowała do komunii. Nie chciałem, by się to przedostało do opinii publicznej. Dopiero kiedy w marcu następnego roku przystąpiła do komunii w jednej z naszych parafii, o czym poinformował mnie tamtejszy proboszcz, znów do niej napisałem, ponawiając moją prośbę. Powiadomiłem ją, że tym razem list upublicznię, ponieważ oprócz troski o jej dobro duchowe muszę także dbać o to, by inni członkowie Kościoła nie zostali zwiedzeni wrażeniem, iż pani gubernator jest wierną katoliczką, wiedząc jednocześnie, że ­zajmuje ona stanowisko całkowicie sprzeczne z naszym nauczaniem na temat świętości ludzkiego życia.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj