Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 5       Dossier: W obronie własności prywatnej
Plinio Correa de Oliveira

Własność sprzyja uświęceniu

Własność sprzyja uświęceniu
Dlaczego na straży własności prywatnej Pan Bóg postawił aż dwa przykazania w ­Dekalogu? W czym komunizm i socjalizm, zwalczające lub ograniczające własność prywatną, sprzeczne są z doktryną katolicką? Te i inne kwestie dotyczące prawa własności wyjaśnia prof. Plinio Corrêa de Oliveira w swoim opracowaniu Wolność Kościoła w państwie komunistycznym, które w czasie trwania Soboru Watykańskiego II zostało przez niego opublikowane z myślą o Polsce. Prezentujemy fragmenty tego opracowania. Autor wyjaśnia tu dlaczego jasne poznanie zasady własności prywatnej i szanowanie tej zasady w praktyce, są absolutnie niezbędne w prawdziwie chrześcijańskim formowaniu dusz i dlaczego katolik nie może zaakceptować systemu, który zwalcza własność prywatną?

A) Z punktu widzenia miłości Boga:
Poznanie i miłość Prawa są nierozdzielne od poznania miłości Boga. Prawo bowiem jest w pewien sposób odzwierciedleniem świętości Bożej. I to co można powiedzieć o każdej z jego ustaw, odnosi się przede wszystkim do Prawa jako całości. Zrezygnować z nauczania dwóch przykazań Dekalogu, będących podstawą własności prywatnej, byłoby zniekształceniem tej całości i obrazu samego Boga. Skoro zaś dusze mają zniekształcony obraz Boga, będą formowane według błędnego wzoru, co nie da się pogodzić z prawdziwym uświęceniem.
 
B) Z punktu widzenia cnoty kardynalnej sprawiedliwości:
Cnoty kardynalne są zawiasami, na których spoczywa cała świętość. Dusza dążąca do świętości musi je dokładnie znać, szczerze kochać i prawdziwie praktykować.

C) Z ogólnego punktu widzenia pełnego rozwoju władz duszy i jej uświęcenia:
Naświetlenie tego argumentu przyjmuje jako punkt stały, że właściwe uformowanie rozumu i woli, pod różnymi względami sprzyja uświęceniu, a pod niektórymi względami nawet się z nim utożsamia. A z kolei a contrario sensu, wszystko co szkodzi właściwemu uformowaniu rozumu i woli, jest pod różnymi względami przeciwne uświęceniu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 
 
 
 
 
 
drukuj