Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 06 CZERWCA
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Norbert, Paulina
 

Włoski geriatra: epidemia jest na rękę społecznym darwinistom

Data publikacji: 2020-04-07 05:00
Data aktualizacji: 2020-04-07 08:42:00
WIADOMOŚCI
Fot. You Tube / Italia Longeva

Covid nie może stać się eksperymentem darwinizmu społecznego dla zrównoważenia dysproporcji demograficznej – podkreśla profesor Raffaele Antonelli Incalzi, prezes Włoskiego Towarzystwa Geriatrii i Gerontologii w rozmowie z portalem La Nuova Bussola Quotidiana.

 

Lekarz wraz ze swym środowiskiem zareagował na wytyczne Włoskiego Towarzystwa Anestezjologii, Znieczulenia, Resuscytacji i Intensywnej Terapii dla lekarzy zajmujących się przypadkami choroby wywoływanej przez koronawirusa. Anestezjolodzy wyznaczyli kryteria wiekowe. Z powodu braku sprzętu medycznego preferowani pod względem dostępu do sprzętu specjalistycznego mają być pacjenci młodsi.

 

Dokument anestezjologów wymaga interpretacji, nie można podchodzić do niego bezkrytycznie. Mówiliśmy to, szkoda, że ​​nikt nas nie słuchał – zwraca uwagę prof. Incalzi. – Nasza publikacja nie została w odpowiedni sposób nagłośniona – dodaje. Zwraca przy tym uwagę, że starsi pacjenci z gorszymi rokowaniami – z racji wieku, ale i dodatkowych chorób – także mają pewne szanse powrotu do zdrowia po przebyciu ostrej niewydolności oddechowej.

 

Geriatra podkreśla, że wśród dorosłych lecz młodszych pacjentów mogą występować uwarunkowania uniemożliwiające skuteczną intubację, natomiast między starszymi chorymi zdarza się napotkać warunki sprzyjające pomyślnemu leczeniu. Dlatego kryterium podejmowania decyzji o podjęciu kuracji nie może być jedynie wiekowe, czyli jednostronne, ale musi uwzględniać rozmaite aspekty stanu chorego.

 

- Czy pocieszające jest to, że wytyczne anestezjologów nie zostały jeszcze zaakceptowane przez Wyższy Instytut Zdrowia (ISS), który ich nie opublikował? – spytał Andrea Zambrano z LNBQ.
- Nie, ponieważ ich kryterium zostało de facto zaakceptowane przez prasę, promującą pojęcie rezygnacji terapeutycznej – odparł profesor Incalzi.

 

– Nadal mam nadzieję, że lekarz, każdy lekarz, jest wierny przysiędze Hipokratesa, a nie modernistycznym mediom, które przychylnie przyjęły wytyczne minimalizujące problem osób starszych. Powtarzam: samo kryterium wieku nie może determinować leczenia jako mniej lub bardziej intensywnego, mniej lub bardziej kompleksowego. Zawsze należy zagwarantować przynajmniej leczenie łagodzące objawy oraz takie, które nie towarzyszy wspomaganej wentylacji – podkreśla lekarz.

 

- Ryzyko zaniechania leczenia [starszych osób] istnieje, ale nie mam pod ręką żadnych takich przykładów – zaznacza geriatra. Dodaje jednak swą ocenę eugenicznej mentalności, która dochodzi do głosu w debacie publicznej.

 

Żyjemy w proeutanazyjnym społeczeństwie. Wywarło na mnie spore wrażenie to, jak filozofowie lub dziennikarze postrzegają tę pandemię – jako wydarzenie wielkie z punktu widzenia „darwinizmu społecznego”, wydarzenie zmierzające do zrównoważenia liczebnej dysproporcji pomiędzy starszymi a młodymi – zauważa prof. Raffaele Antonelli Incalzi.

 

 

Źródło: La Nuova Bussola Quotidiana

RoM

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Jarosław z Żo
Podzielam tę opinię. Trzeba odmłodzić społęczeństwo... Zaprszam na 10 maja. Będzie finał imprezy odmłdzającej Wasz Jarosław K.
przyszły emery
Niestety u nas są już małe przebłyski tego nurtu brak pomocy rzadowej w dos pomimo monitów dyr. osrodków. Przez ponad tydzień brak reakcji władz na młodzież która miała przymusowe ferie i zbierała sie w grupy w galeriach pubach na ulicach , przywóz samolotami wiekszosci młodych ludzi, którzy juz w dobie wirusa wyjezdzali na wczasy do włoch itd, czyli zapózno ogłoszona przymusowa kwarantanna, wypowiedzi lekarzy o mozliwosci wyboru pomiedzy starszym a młodszym,Napewno przyjazdy pracowników z niemiec którzy bedą chcieli spedzić swieta w polsce,a jak przyjada zarazeni za granica to zostaną podłączeni do respiratora zajmując miejsce seniorowi który tu w kraju odprowadza podatki od swojej emerytur.Te planowe działania niby spóznione nie są niestety przypadkowe.
qaz
przecież wg większości komentatorów PCh24 nie ma żadnej epidemii - po co więc roztrząsać problem - leczyć jak zwykłą grypę
Darius
Josef Mengele wiecznie żywy a media lepsze w oglupianiu ludzi niż te Josepha Gebbelsa
Husarzowy
Dobry tekst, zwłaszcza po zachowaniu lekarzy holenderskich, którzy wprost chwalą się, że nie chcą leczyć starych. Podobna logika zdaje się panować w Szwecji, która też przoduje w eutanazji i postanowiła dać wolną rękę koronawirusowi.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY