Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 16 STYCZNIA
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
Imieniny obchodzą:
Marceli, Włodzimierz
 

Włoski marsz ku samozagładzie. Jedynie 13 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet chce mieć dzieci

Data publikacji: 2020-07-23 19:00
Data aktualizacji: 2020-07-23 19:29:00
WIADOMOŚCI
źródło: pixabay.com

Dziś, kiedy we Włoszech minęła już najostrzejsza faza pandemii, słusznie się mówi o odrodzeniu. Jednakże bez nowych dzieci nie będzie żadnego odrodzenia, Włochy nie będą mieć przyszłości – powiedział przewodniczący tamtejszego episkopatu kard. Gualtiero Bassetti, komentując najnowsze dane statystyczne i prognozy na przyszłość. Wynika z nich, że w ubiegłym roku we Włoszech odnotowano najniższą w historii liczbę nowo narodzonych dzieci, a młodzi nie chcą zakładać rodziny i mieć dzieci.

 

Do tej pory jako główną przyczynę postępującego z roku na rok spadku liczby urodzeń podawano fakt, że we Włoszech kryzys demograficzny trwa już niemal 50 lat. W konsekwencji ustawicznie zmniejsza się też liczba kobiet w wieku reprodukcyjnym. Międzynarodowy Ośrodek Studiów nad Rodziną opublikował jednak ostatnio obszerny raport, który pokazuje, że u źródeł pogłębiającego się kryzysu demograficznego stoją też zmiany mentalnościowe.

 

Okazuje się, że wśród dzisiejszych potencjalnych młodych rodziców, w wieku od 25. do 34. roku życia, tylko 13 procent mężczyzn i 25 procent kobiet chce założyć rodzinę i mieć dzieci. 40 procent młodych jednoznacznie deklaruje, że nie będzie mieć potomstwa. Choć dziś te dane mogą szokować, to jednak autorzy raportu przypominają, że naukowcy zapowiadali już takie przemiany przed 30 laty, kiedy można im było zapobiec poprzez długofalowe programy prorodzinne.

 

Zdaniem kard. Bassettiego aktualna sytuacja wynika z faktu, że we Włoszech dziecko nie jest postrzegane jako coś, co wzbogaca rodziców i społeczeństwo, lecz przeciwnie, stało się przyczyną zubożenia, przeszkodą w karierze, a niekiedy wywołuje po prostu trwogę. Przypomina, że we włoskiej polityce rodzina była albo kompletnie zapomniana, albo jedynie sloganem. Zasiłki rodzinne są poniżej średniej europejskiej. W ten sposób zamiast pomagać, powstrzymujemy nawet tych rodziców, którzy chcieliby mieć więcej dzieci.

 

Kard. Bassetti odwołał się zarazem do własnego doświadczenia. W Arezzo, gdzie o politykę prorodzinną zadbano na szczeblu lokalnym, w ubiegłym roku był niemal sześcioprocentowy wzrost urodzeń. – Tam gdzie tworzy się dogodne warunki, nasi rodacy nie zawodzą, nie trzeba długo czekać na ich reakcje – zapewnia przewodniczący episkopatu Włoch, który w przeszłości przez 10 lat był biskupem tego toskańskiego miasta.

 

KAI

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Mageritta
@Izydor Oracz: no to na co czekasz, otwórz Konstytucję i napisz!
DNA
Postępująca degeneracja włoskiego społeczeństwa
Kolo
Ktoś tu niżej wspomniał o rozwiązłości. Tak to nie jest dobre ,ale z drugiej strony kiedy w historii Italii nie było rozwiązłości ? Uważam że podstawową przyczyną niechęci do rodzicielstwa jest współczesny hedonizm, wtłaczany do głów młodych przez całą dobę i przez wszystkie media. Skutkiem tego ludzie chcą żyć wygodnie, fajnie i luksusowo tak jak celebryci. W tym stylu życia dzieci są tylko przeszkodą, kłopotliwym zobowiązaniem. Potrzebny jest inny przekaz medialny, w którym macierzyństwo i ojcostwo będzie pokazywane jako realna wartość, coś co zwiększa siłę rodziny , zapewnia jej trwanie i rozwój
@maciek
Studia dla kobiet to zło ale dla mężczyzn już nie, nie sądzisz że kobiety też mają pasję, potrzebę rozwoju i godnej kariery z perspektywą?
maciek
finanse to żadna przyczyna. Znam wiele rodzin gdzie jest niepracująca matka z dwójka dzieci, np. dwóch chłopców na dodatek mieszkających w nowym ładnym domu z ogrodem, mających nieraz wolne pokoje i finase i jakoś trudno im się zdecydować. A bo sie nie chce już bo porób będzie bolał, bo znowu pieluchy, bo na wakacje z małym dzidziusiem ciężko jechać itd. Lata sączenia nam neomarksizmu przynoszą efekty. Pranie mózgu które widźmy juz w niektórych bajkach a potem w serialach dla nastolatek itd. Na dodatek dochodzą w większości nikomu niepotrzebne studia które zabierają młodym dziewczynom ich najlepsze lata, dostęp do setek różnych pasji do wyboru i tyle. Żyjemy na najlepszym w historii świata poziomie i to nas rozleniwia, taka jest prawda.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY