Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
04   KWIETNIA   2020 r.
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Św. Izydora, Doktora Kościoła
Św. Platona
Pierwsza Sobota
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Mira, Wacław
 
Polonia Christiana nr 8       Credo
Rozmowa z ks. Guido Marinim

Wobec wielkości i piękna Bożej tajemnicy

Wobec wielkości i piękna Bożej tajemnicy

Z księdzem Guido Marinim, mistrzem celebracji liturgicznych Ojca Świętego Benedykta XVI rozmawia Maddalena della Somaglia

Ojciec Święty Benedykt XVI uczynił liturgię jednym z zasadniczych zagadnień swego pontyfikatu. Czy Ksiądz jako bliski współpracownik papieża może potwierdzić to wrażenie?

– Tak. Warto zaznaczyć, że pierwszy tom Dzieł wszystkich Benedykta XVI, który wkrótce zostanie opublikowany także we Włoszech, został właśnie poświęcony pismom o tematyce liturgicznej.

W przedmowie do tegoż woluminu, sam Joseph Ratzinger podkreśla ów fakt, zaznaczając, że pierwszeństwo dane pismom liturgicznym nie jest przypadkowe, ale zamierzone, i podąża za przykładem Soboru Watykańskiego II, który jako pierwszy swój dokument ogłosił konstytucję o liturgii świętej, po której dopiero opublikował konstytucję o Kościele.

To właśnie w liturgii wyraża się de facto tajemnica Kościoła. Oto motyw, dla którego liturgia stanowi jedno z zasadniczych zagadnień pontyfikatu Benedykta XVI – to z niej bierze początek odnowa i reforma Kościoła.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj