Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
10   KWIETNIA   2020 r.
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
Wielki Piątek
Imieniny obchodzą:
Makary, Michał
 
Polonia Christiana nr 13       TEMAT NUMERU: BÓG, HONOR, OJCZYZNA
Rozmowa z oficerem WP

Wojsko to powołanie...

Wojsko to powołanie...

Z oficerem* Wojska Polskiego rozmawia Sławomir Skiba

Dlaczego wybrał Pan służbę wojskową jako drogę powołania życiowego?

– Mam 32 lata. Od dzieciństwa podobał mi się surowy, wymagający i uporządkowany charakter służby wojskowej, szacunek wzbudzał mundur wojskowy, pociągały rzeczy, które można robić tylko w wojsku. Niepowtarzalny smak grochówki na zimowym poligonie i „trzęsienie ziemi” od wojskowego sprzętu. Wszystko to zbudowane na tradycji polskiego oręża, na wszystkich frontach po słusznej stronie. Nie każdy jest w stanie pełnić służbę wojskową, a też nie każdy żołnierz może dostąpić zaszczytu promocji oficerskiej, której korzenie tkwią w rycerskim obyczaju.

Czy wojsko jest dobrym miejscem dla katolika? Ludzie nastawieni sentymentalnie i pacyfistycznie uważają przecież, że katolik nie może walczyć ani zabijać. Jak by się Pan do tego ustosunkował?

– Tylko silna, dobrze wyszkolona i uzbrojona armia jest gwarantem wolności i bezpieczeństwa państwa. Mówimy tutaj wyłącznie o obronnym charakterze wojska. Pacyfizm to droga do utraty suwerenności. Patriotyzm zaś to gotowość do podjęcia walki za Ojczyznę oraz godne Jej reprezentowanie. Co znaczy dla pacyfisty polska krew przelana w powstaniach czy walka pod sztandarem ­Bóg‑Honor‑Ojczyzna?

W słowach przysięgi wojskowej padają słowa: Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić Jej niepodległości i granic (…). Tak mi dopomóż Bóg. Należy liczyć się z tym, że w czasie konfliktu zbrojnego dojdzie do rażenia siły żywej przeciwnika, a wahanie może kosztować życie kolegów. Żołnierz jest do tego szkolony, ale nie jest mordercą.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj