Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 01 PAŹDZIERNIKA
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - Doktora Kościoła
Św. Remigiusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Teresa, Remigiusz, Danuta
 

Wojskowi i policjanci będą mogli dokonać odstrzału dzików. Tak rząd chce walczyć z plagą ASF

Data publikacji: 2019-12-14 12:00
Data aktualizacji: 2019-12-14 13:38:00
WIADOMOŚCI
Fot.Daniel Dmitriew/FORUM

„Projekt specustawy dotyczący sanitarnego odstrzału dzików ma trafić pod obrady na kolejnym posiedzeniu Sejmu. Nowe przepisy w uzgodnieniu z premierem RP przygotował resort rolnictwa”, informuje serwis radiomaryja.pl.

 

Projektodawcy podkreślają, że wprowadzenia w życie nowych przepisów jest „usprawni walkę z wirusem ASF”, poprzez zezwolenie na odstrzał chorych dzików wojskowym oraz policjantom, a nie jak dotychczas członkom Polskiego Związku Łowieckiego.

 

Projektowane przepisy zakładają, też, że wojewoda w formie decyzji administracyjnej będzie mógł wyznaczać ludzi mających uprawnienia myśliwskie do dokonywania odstrzału. Będą oni mieli z tego tytułu między innymi określone gratyfikacje.

 

Zaproponowane działania należało podjąć wcześniej – ocenił Jan Mazur, Nadleśniczy z Nadleśnictwa Stuposiany, który jest zdania, że bierność w tej sprawie doprowadziła do sytuacji, że w Polsce mamy plagę zachorowań na ASF.

 

Dzisiaj to ma też pewnie wymiar ekonomiczny – duże gospodarstwa rolne, chlewnie itd. Myślę, że ten moment, kiedy była mowa o tym, że trzeba stworzyć kordon i eliminować te dziki, aby wirus nie rozprzestrzeniał się, został przegapiony. Wiadomo, że w Czechach była taka sytuacja. W pobliżu bazy transportowej wykryto ognisko ASF. W promieniu 50 km wystrzelano wszystkie dziki i sobie z tym problemem poradzono. U nas to troszkę większy kłopot, bo areał, gdzie wykryto ASF jest znacznie większy – wskazał Mazur.

 

W ubiegłym tygodniu wykryto nowe ogniska wirusa w województwie wielkopolskim. Tym samym choroba z Polski wschodniej przeniosła się na zachód.

 

Źródło: radiomaryja.pl

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Adsumus
ASF zbliżyło się do Niemiec, to nagle do dzików można strzelać, a nawet wypowiedzieć im wojnę wojsko, policja. I nie zaprotestuje ani jeden zielony. Ciekawe, czy odstrzał będzie tylko na zachodzie kraju, czy w całym?
Tytus
Pytanie czy ASF jest szkodliwe dla ludzi? Czy mięso dzików i świń chorych na ASF poddane obróbce termicznej jest szkodliwe dla ludzi? Wystarczy poszukać informacji i widać, że jak za przyrodę i gospodarkę łowiecka biorą się chłopi i nawiedzeni idioci katastrofa wisi w powietrzu...
M
@Don Stwierdzenie, że "myśliwy co strzela do wszystkiego co się rusza w lesie" jest tak prawdziwe, jak to, że "rolnik co wchodzi do obory i zabija wszystko, co się rusza". Uważam, że lepsza jest hodowla zwierzyny w stanie wolnym. Zwierzę nie spędza całego życia w stresie, zamknięte w oborze - chodzi gdzie chce, żywi się czym chce, ma własne potomstwo. @Uczony ekolog proszę zajrzeć w dane przedstawione na komisji d/s rozwoju rolnictwa i wsi. Przez ostatnie trzydzieści lat ilość gospodarstw zmniejszyła się z 3 milionów 800 w roku 1990 do 1 mln 400 dziś. O sytuacji wsi można wiele powiedzieć, ale trudno winić za wszystko ASF. Chociaż może niektórym odpowiedzialnym za nieudolną politykę i ten stan byłoby w ten sposób wygodniej.
Uczony ekolog
Wy chyba nie wiecie co to jest asf. Inaczej z tym wirusem nie da się walczyć. Nikt nie chce żeby w Polsce znikły polskie gospodarstwa Zobaczcie jakie to by były straty dla Państwa. Wtedy mięso świńskie będziecie jedli tylko od święta bo nie będzie was na nią stać. A dzików jest o 80% za dużo jest już to uzasadnione więc nie widzę jaki wy macie problem. Problem jest że Asf jeszcze jest. Bierzmy przykład z Czech że zwalczyli chorobę. Niemcy też zabijają wszystkie dziki w promieniu 40 km od granicy.tylko polską zawsze nie umie sobie poradzić.
don
@Darius zapewne jesteś myśliwym co strzela do wszystkiego co się rusza w lesie i mój komentarz cię poruszył. Sam biegnij do lekarza..
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY