Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
SOBOTA 11 LIPCA
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
Imieniny obchodzą:
Olga, Benedykt, Kalina
 

Wstrząsające dane z Monachium. Z Kościoła odeszła rekordowa liczba katolików

Data publikacji: 2020-05-29 09:00
Data aktualizacji: 2020-05-29 09:17:00
WIADOMOŚCI
Fot. Luiz Lopes / freeimages.com

W roku 2019 w archidiecezji Monachium i Freising z Kościołem oficjalnie zerwało 10 744 osób. To nowy rekord, poprzedni padł w roku 1992, kiedy taką decyzje podjęło 9010 katolików. Kierujący archidiecezją kard. Reinhard Marx tłumacząc, dlaczego nie zamierza kandydować na stanowisko przewodniczącego konferencji episkopatu Niemiec, twierdził, że nie pozwala mu na to wiek i chciałby zająć się sprawami własnej diecezji.

 

Według oficjalnych danych, w minionym roku archidiecezji Monachium i Freising ubyło 10 744 wiernych, którzy zerwali więzy prawne łączące ich z lokalnym Kościołem. Po raz pierwszy też w historii liczba ta przekroczyła poziom 10 tysięcy. Dla porównania w roku 2018 z tą diecezją – leżącą w katolickiej Bawarii – zerwało 8 995 osób. Bayerischer Rundfunk poprosił w tej sprawie Niemców o opinie, z której wynika, że motywy stojące za taką decyzją bywają różne. Wskazywano m.in. na skandale pedofilskie czy „dyskryminację” kobiet.

 

O ile trend laicyzacyjny utrzymuje się nad Renem bez większych zmian, za decyzjami o wystąpieniu z Kościoła stoją często także i względu finansowe. W Niemczech osoby należące do wspólnot religijnych opłacają specjalny podatek przeznaczony na ich finansowanie. Zazwyczaj jest to 8-9 proc. od naliczonego podatku dochodowego. Środki te trafiają m.in. do katolickich diecezji, wspólnot ewangelickich i starokatolickich oraz gmin żydowskich. To równocześnie jedna z nielicznych danin, której… można uniknąć. Wystarczy złożyć stosowny wniosek w urzędzie stanu cywilnego. Diecezje traktują to jednak jako akt apostazji, odmawiając takim osobom np. prawa do katolickiego pochówku, co w przeszłości rodziło poważne kontrowersje.

 

Według oficjalnych danych, w roku 2016 na terenie archidiecezji monachijskiej mieszkało 1 732 342 katolików. Dla porównania, w roku 1970 było ich 2 854 354. Choć liczba wiernych regularnie spada w całym kraju, środki przekazywane diecezjom rosły, sięgając w roku 2018 6,64 miliarda euro. W tej sytuacji niemiecki Kościół wiedzie w Europie prym pod względem możliwości finansowych, a w skali globalne konkuruje wyłącznie z Kościołem amerykańskim.

 

Źródło: catholicworldreport.com

mat

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Zig
Ludzie mądrzeją:
Neptun
W jednym ze swoich artykułów na temat Kościoła w Niemczech Grzegorz Górny przywołał statystykę, według której tylko 16,2 procent katolików w zachodniej części Niemiec wierzy w Boga Wszechmogącego jako Osobę, która wchodzi w relację z człowiekiem, więc posiada wiarę chrześcijańską i katolicką, a 83,8 procenta nominalnych katolików utożsamiają Boga z Opatrznością bez twarzy, z anonimowym losem, z jakąś pierwotną siłą albo wręcz wprost zaprzeczają Jego istnieniu. To jest efekt rozwalania Kościoła prze dziesięciolecia przez takich modernistów jak Marx, Bode czy inni niemieccy niestety biskupi. Skoro 83,8 procent należy do Kościoła i musi płacić podatki, chociaż wcale nie mają wiary katolickiej, to nie dziwi, że odchodzą, bo po co im taki Kościół, który zafundował im wiarę w boga bez twarzy, pierwotną siłę, czy zrobił z nich ateistów. Z drugiej strony to może i lepiej, bo będzie mniej pieniędzy z podatków, a tym samym mniejsze możliwości niszczenia Kościoła na świecie.
PI Grembowicz
To podatki na KK w Niemczech zniszczyły Jego!
Jerzy z Pogoni.
ktoś napisał że Nergal jako szatanista szanuje Hołownię niby katolika... Jakiego katolika Hołownia nie jest żadnym katolikiem! Potwór bezobjawowy, jest jakaś masa, która nie wie o co mu chodzi... Również obecny prezydent Duda,również kilku pozostałych wykorzystujący chrześcijan głównie katolików do swoich niecnych celów. Króluj nam Chryste !
PI Grembowicz
I dokąd poszli?! Czy tak jak w Polsce na zielonoświątkowców albo tzw.świadków jehowy?! Źle! Bo ci ludzie chcą wiary, pobożności, zrozumienia!
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY