Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
28   STYCZNIA   2021 r.
Św. Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła Bł. Juliana Maunoir
Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Julian
 
Polonia Christiana nr 76       EDYTORIAL

Wszystka piękna, czyli o czym zapomnieliśmy jako katolicy

Wszystka piękna, czyli o czym zapomnieliśmy jako katolicy

O walce Dobra ze złem jeszcze się uczy dzieci w szkołach. Wielu z nas, mimo wszechobecnego chaosu informacyjnego, wciąż dostrzega batalię Prawdy z kłamstwem. A co z jeszcze jedną, komplementarną względem tych bitew, walką? Walką Piękna z brzydotą?

 

Pokolenia chodzące dziś po Ziemi, jakby rzadziej zdają sobie sprawę z tej odwiecznej wojny. Wrogowie Piękna, Prawdy i Dobra zdołali nas przekonać, że forma nie ma żadnego znaczenia, że liczy się wyłącznie treść. Jak gdyby forma nie stanowiła części treści. I odwrotnie.

 

W dobie brzydkich ludzi, ale i brzydkich budowli, brzydkich książek, brzydkich ubrań, brzydkich piosenek, brzydkich pociągów, brzydkich obrazów i innych brzydkich „dzieł sztuki” odrzucamy nie tylko Piękno, ale i – niejako w zestawie – Dobro i Prawdę. Piękno jest blaskiem prawdy, a prawda jest zawsze piękna – powiada Platon.

 

Natchniony autor Księgi Kronik pisze zaś, że Pan uczynił Niebiosa. Przed Nim kroczą majestat i piękno, potęga i jasność w Jego przybytku (1 Krn 16, 26–27).

 

W Księdze Mądrości z kolei czytamy, że głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy, lecz ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dokoła, wodę burzliwą lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem. Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa – winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca, stworzył je bowiem Twórca piękności (Mdr 13, 1–3).

 

Od Dionizego Areopagity dowiadujemy się, że Bóg pozwala uczestniczyć człowiekowi w swoim Pięknie. Od świętego Cyryla Aleksandryjskiego zaś, że właściwością Ducha jest być Duchem Piękna, formą form. Poprzez Ducha człowiek – obraz i podobieństwo Boga – uczestniczy w Pięknie Bożej natury.

 

My, chrześcijanie, wiemy to od wieków. Ale w ostatnich dziesięcioleciach jakby o tym zapomnieliśmy, gdyż zapragnęliśmy oddać się światowości, i pragniemy realizacji już wyłącznie naszej – koniecznie zupełnie innej niż przed wiekami – woli.

 

Inaczej niż Matka Boża, która miała odwagę powiedzieć Bogu: Niech mi się stanie według Słowa Twego. I z tego właśnie powodu opiewamy ją jako Piękną. Chociażby w naszych, polskich Godzinkach, gdy śpiewamy: wszystka piękna jesteś Przyjaciółko moja lub że Królowa Wyznawców jest piękna jak w pełni księżyc; że stanowi dla nas Dom poświęcony, siedmioma kolumnami pięknie ozdobiony, czy że oglądamy Ją jakoTęczę wszechmocną ręką, z pięknych farb złożoną.

 

Jeśli droga jest nam Prawda, jeśli chcemy Dobrem zwyciężać zło, nigdy nie wolno nam zapomnieć o Pięknie.

 

Przecież naszym celem jest naśladowanie Jezusa Chrystusa, którego Jan Paweł II nazwał kiedyś najpiękniejszym z synów ludzkich, zrodzonym z Tej, która tota pulchra est, cała jest piękna, bo jest Matką uosobionego piękna Boga.

 

Krystian Kratiuk

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie