Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PONIEDZIAŁEK 06 LIPCA
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 

Wszystko co musisz wiedzieć o adhortacji apostolskiej po Synodzie Amazońskim [RAPORT PCH24.PL]

Data publikacji: 2020-02-13 11:00
Data aktualizacji: 2020-02-17 07:19:00
WIADOMOŚCI
Fot. Remo Casilli, Reuters/Forum

Franciszek opublikował adhortację posynodalną Querida Amazonia. Papieski dokument „z ulgą” przyjęli zwolennicy zachowania celibatu i nie rozszerzania roli kobiet na funkcje kapłańskie. Piewcy zmian w Kościele są jednak zadowoleni, albowiem papież nie przekreślił ich planów i pozostawił pole do dyskusji na temat przyszłości Kościoła. Co wiemy po lekturze adhortacji posynodalnej Querida Amazonia? Kompendium wiedzy znajdą Państwo w poniższym Raporcie PCh24.pl.

 

Poniżej zamieszczamy skróty tekstów, aby przeczytać cały tekst, należy kliknąć w tytuł wybranego materiału. Wszytskie materiały dostępne są także pod #SYNOD AMAZOŃSKI

 

Jak adhortację Franciszka zinterpretują progresiści a jak konserwatyści? – pisze Paweł Chmielewski

Franciszek nie poluzował celibatu, ani nie dał zgody na święcenia kobiet – przekonują konserwatywni komentatorzy papieskiej adhortacji posynodalnej Querida Amazonia. Progresiści widzą to jednak zupełnie inaczej – i wszystko wskazuje na to, że mają wiele racji. Ojciec Święty nie zadekretował wprawdzie rewolucji, ale zostawił otwarte drzwi do bardzo głębokich zmian. Teraz Kościół katolicki czeka długa batalia o interpretację dokumentu. Pole manewru jest ogromne.

Brak zielonego światła dla „rytu amazońskiego”. Czy to powstrzyma progresywnych hierarchów? – pyta Mateusz Ochman

Nie licząc popularnego w ostatnich latach wątku ekologicznego, adhortacja Querida Amazonia niewiele zmienia w kwestii podejścia Kościoła ostatnich niemal 60 lat do inkulturacji. To nie tekst papieskiego dokumentu per se może stać się źródłem aberracji liturgii w dorzeczu Amazonii, a jego wykoślawione interpretacje.

 

Arcybiskup Gądecki: Z ulgą przeczytałem część adhortacji dotyczącą kapłaństwa – relacja z konferencji KEP Romana Motoły

Celibat w Kościele katolickim nie bierze się z tego, że jest funkcjonalny, pozwala zachować majątek kościelny czy inne dobra, tak jak często opisuje się to w sposób komiczny. Kapłaństwo katolickie wyrasta z obrazu Chrystusa, który jest Oblubieńcem swej Oblubienicy, czyli Kościoła – powiedział w środę podczas polskiej prezentacji adhortacji posynodalnej Franciszka Querida Amazonia („Umiłowana Amazonia”) arcybiskup Stanisław Gądecki.

 

Adhortacja po Synodzie dla Amazonii – Agnieszka Stelmach omawia ANALIZĘ Dorothy Cummings McLean z LifeSiteNews.

Chociaż papieski dokument nie akceptuje najbardziej głośnych propozycji postępowców, jak zniesienie celibatu i wyświęcanie diakonis, pozostawia wiele miejsca na realizację progresywnej agendy. Prezentujemy analizę papieskiej adhortacji autorstwa Dorothy Cummings McLean, opublikowaną na portalu LifeSiteNews.

 

Kard. Marx: Papież nie rozstrzygnął sprawy celibatu i diakonatu kobiet. To wciąż tematy otwarte
Kard. Reinhard Marx opublikował obszerny komentarz do posynodalnej adhortacji apostolskiej Querida Amazonia. Według ustępującego szefa Konferencji Episkopatu Niemiec dokument Franciszka nie zamyka debaty o celibacie ani kapłaństwie kobiet. W ocenie Marxa tekst będzie mieć też wpływ na Drogę Synodalną.

Sekretarz specjalny Synodu Amazońskiego kard. Czerny: Sprawa celibatu jest otwarta
Posynodalna adhortacja apostolska Querida Amazonia nie oznacza końca dyskusji nad celibatem – mówi kard. Michael Czerny, sekretarz specjalny Synodu Amazońskiego. Podczas środowej prezentacji dokumentu Franciszka w Watykanie purpurat podkreślił, że Kościół będzie dalej zastanawiać się nad poluzowaniem obowiązku bezżenności kapłańskiej.

 

Kardynał Gerhard Müller pozytywnie o adhortacji papieża Franciszka
Kardynał Gerhard Müller wydał oświadczenie dotyczące adhortacji Franciszka po synodzie amazońskim. Zdaniem kardynała Mullera papież jako „najwyższy autorytet moralny na świecie” zamierza pozyskać wszystkich chrześcijan i innych ludzi dobrej woli dla rozwoju regionu Amazonii. Adhortację należy zatem odczytać w duchu katolickim. Chodzi więc o syntezę natury i łaski; troski o świat i państwo ze skierowaniem ku Bogu.

Ważna uwaga kardynała: papież postawił w centrum dokument synodu, nie zamknął drzwi!
W posynodalnej adhortacji apostolskiej „Querida Amazonía” (Umiłowana Amazonia) Franciszek zachęca cały Kościół, a zwłaszcza w Amazonii, aby to, co wypracowano i co wzrastało podczas Synodu dla Amazonii, nadal dojrzewało. Tak kard. Christoph Schönborn skomentował przedstawiony 12 lutego w Watykanie dokument w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”. „Papież ze swoją adhortacją podąża nową, zaskakującą ścieżką. Umieszcza podsumowujący Synod dla Amazonii dokument w centrum i przypisuje mu dużą wagę” – zaznaczył metropolita wiedeński.

 

Porażka progresistów. Adhortacja po synodzie amazońskim nie likwiduje kapłańskiego celibatu

Papież Franciszek w oczekiwanej adhortacji apostolskiej na temat Amazonii nie poparł, przedstawionej podczas jesiennego synodu przez progresywnie nastawionych hierarchów, propozycji wyświęcania stałych żonatych diakonów, by zaradzić problemowi braku kapłanów na odległych, trudno dostępnych terenach.

 

Ks. Raymond J. de Souza: Querida Amazonia jest celowo niejasna i dwuznaczna
„W Querida Amazonia, tak jak w poprzednich dokumentach, postawiono jasne pytania. Dano jednak dwuznaczne odpowiedzi, wymagające wyjaśnienia w nowatorskich zabiegach. Gdy idzie o magisterium papieża Franciszka nie chodzi tylko o to, czego naucza, ale także o to, jak to robi” - pisze na łamach „National Catholic Register” ks. Raymond J. de Souza.

Sekretarz synodu amazońskiego: dokument ojców synodalnych nie należy do Magisterium
Dokument przygotowany na zakończenie Synodu Amazońskiego nie stanowi elementu Magisterium papieskiego. Choć papież mógł włączyć go do Magisterium w swej adhortacji, to jednak nie zdecydował się na ten krok. Potwierdził to sekretarz synodu kardynał Lorenzo Baldisseri podczas konferencji prasowej na prezentującej adhortację „Querida Amazonia”.

Niemieccy progresiści: adhortacja Querida Amazonia daje nam wolną rękę

Niemieccy progresiści uważają, że adhortacja Querida Amazonia pozostawia im wielkie pole do działania. Powszechne jest przekonanie, że papież Franciszek pozostawił Kościołom lokalnym wolną rękę w sprawie celibatu. Z dokumentu cieszy się nawet część radykalnych katolickich feministek.

 

Ja katolik.

Czytamy nową papieską adhortację. Czy aby na pewno zwycięstwo konserwatystów?

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Ola
Proszę kanał PCh o szacunek w zwrotach do duchownych...i godne ich tytułowanie. Razi mnie używanie samego imienia ?Franciszek? kiedy mowa o papieżu, w końcu to nie kolega z podwórka. Dziękuję
po staremu
No i mamy kolejny dokument,który trzeba będzie interpretować!Nie ma mowy tak-tak,nie-nie tylko mętna woda.Dlaczego mnie to wszystko nie dziwi już po raz kolejny,to sam w głowę zachodzę!
iskierka
"Teraz Kościół katolicki czeka długa batalia o interpretację dokumentu." Skąd my to znamy ? 60 lat interpretowano dokumenty II S.W.II z oczekiwanym skutkiem > SYNTEZY różnych RELIGII .
Janusz z Koloni
Querida Amazonia, jasno wskazuje problem ataku globalistów na Amazonię przez firmy petrochemiczne i osadników. Proces masowego niszczenia lasów tropikalnych przyspieszył właśnie za czasów komunisty Lula da Silva, byłego prezydenta Brazylii, a Brazylia zarządza obszarem, który to właśnie obejmuje prawie wszystkie lasy tropikalne Ameryki Południowej i mieści całą rzekę Amazonkę.
Zypoliusz
W mojej ocenie nikt tu nie oczernia papieża Franciszka, tylko usiłuje znaleźć sens i położenie obecnego KK. Dla mnie osobiście już samo zjawisko, podział na progresistów i tradycjonalistów, których kierunki są całkowicie rozbieżne, jest już w samym sobie czynnikiem degradującym KK. Należy unikać dwuznacznych, niejasnych komunikatów i wskazań, szczególnie w obecnych czasach. Odbieram to z bólem serca i widzę to jako drogę, którą KK musi przejść, m/in chociaż by po to, aby się oczyścić. Mi szaremu, zwykłemu grzesznikowi nie pozostaje nic innego jak tylko trwać w wierze u boku KK, jakkolwiek będzie ON poharatany.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY