Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
CZWARTEK 23 MAJA
Św. Leoncjusza, biskupa
Św. Leoncjusza, biskupa
Imieniny obchodzą:
Emilia, Iwona, Iwa
 

Z powodu choroby jednej krowy Białoruś ostro ogranicza import mięsa z Polski

Data publikacji: 2019-02-16 09:00
Data aktualizacji: 2019-02-16 10:07:00
WIADOMOŚCI
FOT. Adam Białous

Białoruś wprowadziła drastyczne ograniczenie importu wołowiny z Polski. Swoją decyzję nasz wschodni sąsiad tłumaczy chorobą szalonych krów, która zdaniem władz Białorusi szerzy się w Polsce.  W rzeczywistości chodzi o jedną chorą krowę.

 

Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego ministerstwa rolnictwa w Mińsku wydając rozporządzenie o ograniczeniu importu wołowiny z Polski, powołuje się na przypadek BSE stwierdzony u krowy z hodowli w Mirsku na Dolnym Śląsku. O przypadku wystąpienia tej choroby u jednej krowy poinformował niedawno Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Krowa, zaraz po ustaleniu, że ma BSE, została zabita i spopielona.

 

Dyrekcja Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach oświadczyła, że atypowe BSE u starych krów, tak jak w tym przypadku, zdarzają się na całym świecie i Polska nie jest tu jakimś wyjątkiem. To standardowy przypadek, który nie ma żadnego znaczenia dla eksportu mięsa wołowego z Polski. Jednak dla władz Białorusi najwyraźniej takie znaczenie ma. Władze w Mińsku wprowadziły bowiem czasowe i ostre restrykcje importowe dla terenu całej Polski „z powodu wystąpienia atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) w województwie dolnośląskim”.

 

Główny Inspektorat Weterynarii w Puławach na swojej stronie internetowej opublikował oświadczenie w tej sprawie „Restrykcje importowe dotyczą bydła hodowlanego, użytkowego i przeznaczonego do uboju; zwierząt dzikich, zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych podatnych na BSE; mięsa i innych surowców mięsnych, otrzymanych od zwierząt podatnych na BSE; skór, rogów, kopyt i jelit pochodzących od zwierząt podatnych na BSE; pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb” – poinformowano o decyzji wydanej przez Białoruś.

 

Polskie służby weterynaryjne prowadzą obecnie działania w kierunku zniesienia ograniczeń w eksporcie mięsa wołowego na Białoruś. W piśmie do Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego ministerstwa rolnictwa w Mińsku podano „Zgodnie z Art. 11.4.1. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż traktowana jest jako występująca bardzo rzadko we wszystkich populacjach bydła. Z tego względu wystąpienie BSE w formie atypowej nie powinno powodować wprowadzenia restrykcji handlowych”.

 

Źródło: belsat.eu

AB

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Rob
Lata temu Rosja przestała importować wołowinę z Polski z tego samego powodu. Tylko że wtedy Polacy wysyłali do Rosji skażone mięso importowane z USA jako polskie. Nie dziwię się Białorusinom że są tak ostrożni z "polskim" mięsem. Dla Amerykanów Polacy są gotowi na wszystko.
mają rację
Białoruś nie będzie wzmacniać żydowsko-amerykansko-ukrainskiej Polski, tej Polski która jej obecnie zagraża. Lepiej nie kalkulować żadnych interesów z Polską gdy swoja polityką i zawartymi sojuszami z żydami i anglosasami wywołuje wojnę. Nie dziwię się Łukaszence.
hodowca
Hodowałem różne krowy, zdarzały się i chude i słabe i stare. Mleka wtedy nikt nie badał i nikomu nie zaszkodziło
Humbak
,,niech nam żyje TVN,niech żyje....a co z ustawą dekoncentracyjną w mediach???Oj PIS-orki grabicie sobie.
Nick
Zeby to jeszcze czarna owca byla ale krowa?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY