Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 19 MARCA
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
Imieniny obchodzą:
Bogdan, Józef, Józefina
 

Z powodu choroby jednej krowy Białoruś ostro ogranicza import mięsa z Polski

Data publikacji: 2019-02-16 09:00
Data aktualizacji: 2019-02-16 10:07:00
WIADOMOŚCI
FOT. Adam Białous

Białoruś wprowadziła drastyczne ograniczenie importu wołowiny z Polski. Swoją decyzję nasz wschodni sąsiad tłumaczy chorobą szalonych krów, która zdaniem władz Białorusi szerzy się w Polsce.  W rzeczywistości chodzi o jedną chorą krowę.

 

Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego ministerstwa rolnictwa w Mińsku wydając rozporządzenie o ograniczeniu importu wołowiny z Polski, powołuje się na przypadek BSE stwierdzony u krowy z hodowli w Mirsku na Dolnym Śląsku. O przypadku wystąpienia tej choroby u jednej krowy poinformował niedawno Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Krowa, zaraz po ustaleniu, że ma BSE, została zabita i spopielona.

 

Dyrekcja Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach oświadczyła, że atypowe BSE u starych krów, tak jak w tym przypadku, zdarzają się na całym świecie i Polska nie jest tu jakimś wyjątkiem. To standardowy przypadek, który nie ma żadnego znaczenia dla eksportu mięsa wołowego z Polski. Jednak dla władz Białorusi najwyraźniej takie znaczenie ma. Władze w Mińsku wprowadziły bowiem czasowe i ostre restrykcje importowe dla terenu całej Polski „z powodu wystąpienia atypowej formy przypadku gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) w województwie dolnośląskim”.

 

Główny Inspektorat Weterynarii w Puławach na swojej stronie internetowej opublikował oświadczenie w tej sprawie „Restrykcje importowe dotyczą bydła hodowlanego, użytkowego i przeznaczonego do uboju; zwierząt dzikich, zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych podatnych na BSE; mięsa i innych surowców mięsnych, otrzymanych od zwierząt podatnych na BSE; skór, rogów, kopyt i jelit pochodzących od zwierząt podatnych na BSE; pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego, w tym z drobiu i ryb” – poinformowano o decyzji wydanej przez Białoruś.

 

Polskie służby weterynaryjne prowadzą obecnie działania w kierunku zniesienia ograniczeń w eksporcie mięsa wołowego na Białoruś. W piśmie do Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego ministerstwa rolnictwa w Mińsku podano „Zgodnie z Art. 11.4.1. Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wystąpienie atypowej formy BSE nie ma wpływu na status epizootyczny kraju w odniesieniu do tej choroby, gdyż traktowana jest jako występująca bardzo rzadko we wszystkich populacjach bydła. Z tego względu wystąpienie BSE w formie atypowej nie powinno powodować wprowadzenia restrykcji handlowych”.

 

Źródło: belsat.eu

AB

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Rob
Lata temu Rosja przestała importować wołowinę z Polski z tego samego powodu. Tylko że wtedy Polacy wysyłali do Rosji skażone mięso importowane z USA jako polskie. Nie dziwię się Białorusinom że są tak ostrożni z "polskim" mięsem. Dla Amerykanów Polacy są gotowi na wszystko.
mają rację
Białoruś nie będzie wzmacniać żydowsko-amerykansko-ukrainskiej Polski, tej Polski która jej obecnie zagraża. Lepiej nie kalkulować żadnych interesów z Polską gdy swoja polityką i zawartymi sojuszami z żydami i anglosasami wywołuje wojnę. Nie dziwię się Łukaszence.
hodowca
Hodowałem różne krowy, zdarzały się i chude i słabe i stare. Mleka wtedy nikt nie badał i nikomu nie zaszkodziło
Humbak
,,niech nam żyje TVN,niech żyje....a co z ustawą dekoncentracyjną w mediach???Oj PIS-orki grabicie sobie.
Nick
Zeby to jeszcze czarna owca byla ale krowa?
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY