Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 18 LIPCA
Św. Szymona z Lipnicy 
Św. Brunona, biskupa
Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
Imieniny obchodzą:
Fryderyk, Kamil, Karolina
 
wyszukiwarka
 
 

Zagrabione kościoły do zwrotu. Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki ujawnił listę

Data publikacji: 2017-10-12 09:00
Data aktualizacji: 2017-10-12 09:30:00
WIADOMOŚCI
PCH TV

Zwierzchnik diecezji lwowskiej abp Mieczysław Mokrzycki wyjaśnił kwestie zwrotu kościołów zagrabionych Kościołowi rzymskokatolickiemu w czasach komunistycznych. Obecnie znajdują się one w rękach grekokatolików. Kościół nie domaga się zwrotu wszystkich obiektów, które zabrano po II wojnie światowej. Abp Mokrzycki wskazał świątynie, o których zwrot stara się jego diecezja.

 

Chodzi o zwrot dwóch kościołów z szerszej liczby świątyń nielegalnie przekazanych grekokatolikom. To obecna cerkiew Ofiarowania Pańskiego (dawniej kościół Matki Bożej Gromnicznej) oraz kościół św. Elżbiety we Lwowie. Nie potrzeba nam wszystkich 23 świątyń, które są tutaj we Lwowie – mówił hierarcha.

 

Arcybiskup zaznaczył też, że wierni rzymskokatoliccy aby odzyskać swoje stare kościoły, muszą budować grekokatolikom nowe świątynie na zamianę. - W niektórych miejscach: Brzuchowicach czy w Zimnej Wodzie są nasze kościoły, ale my musimy teraz budować koło nich nowe kościoły, aby przekazać je grekokatolikom i odzyskać swoje – mówił.

 

Jak podał portal kresy.pl, lwowska kuria stara się także o zwrot kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie, który obecnie służy jako miejska sala organowa, a katolicy mogą z niego korzystać tylko w określonych godzinach. Kwestią otwartą jest też zwrot dawnej plebanii kościoła św. Antoniego. Dziś mieści się tam szkoła muzyczna.

 

Rzymscy katolicy we Lwowie starają się o zwrot zabranych im świątyń od lat, jednak ostatnio sprawa ta nabrała ponownego rozgłosu z powodu wywiadu abp. Mokrzyckiego dla portalu Gaudete.ru, w którym metropolita stwierdził, że grekokatolicy modlą się w „ukradzionych świątyniach”. Powiedział także, że Kościół nie wyrzekł się żadnego z zabranych obiektów.

 

Źródło: kresy.pl

MA

 

 

 

 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Soplica
@Filip b - a rozum Ci po co? Jeżeli nie potrafisz go używać, zostaw sobie tylko oczy abyś nóg nie połamał.
do Filip b
A tobie po co komputer, skoro nie potrafisz go mądrze wykorzystywać? Wystaw przed dom. A najlepiej wyprowadź się z domu pod most, też ci wystarczy.
Filip b
Po co mu 30 kościołów??? Polaków jest ta może gora 20 tys., niech odzyskaja SW. Marie Magdalenę i wystarczy. Lwów to miasto ukraińskie i to oni potrzebują świątyń, a kosciol grecko-katolicki to też Kościół Katolicki, więc w czym problem??? Gdyby tam faktycznie żyło dzis że 100-200 tys Polaków, jak przed wojną, a tak to tylko niepotrzebne szukanie dziury w moście.
Ruben
Tymczasem rząd warszawski, a w szczególności min. Waszczykowski rżnie głupa i udaje, że nic nie wie na temat problemów polskich katolików na Ukrainie. Taka jest zresztą reakcja (czy raczej skandaliczny brak reakcji) na wszelkie jawnie nieprzyjazne działania wobec Polaków na Ukrainie. Polityka rządu warszawskiego (celowo nie nazywam go polskim) wobec Polaków na Kresach to jeden wielki skandal. Co więcej, nie słychać, głosu wsparcia dla abp Mokrzyckiego ze strony polskiego Episkopatu.
Soplica
Wszystkie problemy Kościoła Katolickiego i obywateli pochodzenia polskiego zostały spalone na stosie poprawności politycznej i na dzień dzisiejszy nikt tego nie zmieni. Prawda jest smutna ale tak jest. Arcybiskup nie ma na kogo liczyć jak tylko na siebie a obywatele też niech zapomną o pomocy ze strony Polski. Smutne ...