Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 14       DOSSIER
Piotr Doerre

Zapateryzm - rządy fanatyków

Zapateryzm - rządy fanatyków

Kiedy jako przywódca zwycięskiej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) objął władzę po wyborach w roku 2004, przeciwnicy polityczni porównywali go do komediowego Jasia Fasoli, a jego rządy – do bałaganu powodowanego przez tę filmową postać. Wkrótce jednak okazało się, że jest znacznie gorzej – José Luis Rodriguez Zapatero okazał się bezwzględnym i fanatycznym, a przy tym niezwykle zręcznym politykiem radykalnej lewicy, za przyczyną którego najbardziej szokujące pomysły lewicowych ideologów stają się w Hiszpanii obowiązującym prawem.
 

Z pewnością to nie Zapatero sprawił, że niegdyś tradycyjna i katolicka Hiszpania otwarła się na antyrodzinne i antyreligijne trendy drążące współczesny Zachód. Cicha i powolna przemiana Hiszpanii dokonała się o wiele wcześniej – w ciągu 30 lat rządów jego poprzedników. Jednak to on stał się twarzą ugrupowania, które w ciągu 6 lat zrealizowało niemal wszystkie główne postulaty programowe światowej lewicy, mające uczynić z Hiszpanii najbardziej „postępowy” kraj na świecie.
Zapatero już jako kilkunastoletni chłopiec został członkiem partii socjalistycznej. Przez lata piął się po szczeblach partyjnej kariery, umiejętnie balansując między radykałami a pragmatykami, aż wreszcie w roku 2001 został przywódcą PSOE. To on sformułował nowy program partii – odzwierciedlający tendencje w europejskim ruchu socjalistycznym, czyniący sztandarowe hasło z rewolucji kulturalnej i „modernizacji” Hiszpanii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj