Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
30   MARCA   2020 r.
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Imieniny obchodzą:
Amadeusz, Amelia, Kwiryn
 
Polonia Christiana nr 14       DOSSIER
Piotr Doerre

Zapateryzm - rządy fanatyków

Zapateryzm - rządy fanatyków

Kiedy jako przywódca zwycięskiej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) objął władzę po wyborach w roku 2004, przeciwnicy polityczni porównywali go do komediowego Jasia Fasoli, a jego rządy – do bałaganu powodowanego przez tę filmową postać. Wkrótce jednak okazało się, że jest znacznie gorzej – José Luis Rodriguez Zapatero okazał się bezwzględnym i fanatycznym, a przy tym niezwykle zręcznym politykiem radykalnej lewicy, za przyczyną którego najbardziej szokujące pomysły lewicowych ideologów stają się w Hiszpanii obowiązującym prawem.
 

Z pewnością to nie Zapatero sprawił, że niegdyś tradycyjna i katolicka Hiszpania otwarła się na antyrodzinne i antyreligijne trendy drążące współczesny Zachód. Cicha i powolna przemiana Hiszpanii dokonała się o wiele wcześniej – w ciągu 30 lat rządów jego poprzedników. Jednak to on stał się twarzą ugrupowania, które w ciągu 6 lat zrealizowało niemal wszystkie główne postulaty programowe światowej lewicy, mające uczynić z Hiszpanii najbardziej „postępowy” kraj na świecie.
Zapatero już jako kilkunastoletni chłopiec został członkiem partii socjalistycznej. Przez lata piął się po szczeblach partyjnej kariery, umiejętnie balansując między radykałami a pragmatykami, aż wreszcie w roku 2001 został przywódcą PSOE. To on sformułował nowy program partii – odzwierciedlający tendencje w europejskim ruchu socjalistycznym, czyniący sztandarowe hasło z rewolucji kulturalnej i „modernizacji” Hiszpanii.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj