Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
30   MARCA   2020 r.
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
Imieniny obchodzą:
Amadeusz, Amelia, Kwiryn
 
Polonia Christiana nr 53       PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO
Krzysztof Gędłek

Zbuntowana sufrażystka i pokorna królowa

Zbuntowana sufrażystka i pokorna królowa

Dwie autorki sprawnie posługujące się piórem zaproponowały nam dwie skrajnie odmienne opowieści o kobiecie w czasach średniowiecza. Pojedynek to niezwykle zacięty, a spod piór obu pań wypływają doprawdy niezwykłe opowieści.


 

Średniowiecze robi w ostatnich miesiącach zawrotną karierę – zarówno w polityce, jak i w popkulturze. Szkoda jednak, że tamten okres zwykle przedstawia się w złym i nieprawdziwym świetle. W myśl powszechnie obowiązujących stereotypów, jakimi nakarmili nas materialiści, średniowiecze to czas brutalnych wojen, prymitywnych ludzi, podstępnych kapłanów, wrednych możnowładców i ciemnego ludu, a także religii stanowiącej opium dla mas, wykorzystywanej przez królów i ich przybocznych do brudnych rozgrywek. W tym jazgocie zagubiono rolę wielkich filozofów i twórców kultury czy model porządku politycznego tamtych wieków.


Zainteresowanie średniowieczem tętni też w głowach rodzimych literatów, czego żywym dowodem wielka popularność Elżbiety Cherezińskiej, która w tym roku wydała dwie niesamowite powieści o Świętosławie – Harda oraz Królowa. Obydwa tomy poświęcone są nie tyle nawet ciekawej biografii córki Mieszka I i Dobrawy, ale w jakimś sensie wszystkim kobietom średniowiecza, o których historia czy to milczy, czy wspomina mimochodem. Wszystkim bezimiennym, zapomnianym księżniczkom piastowskim; mniszkom, żonom, matkom, władczyniom – możemy przeczytać, otwierając każdy z tomów. A skoro kobieta pisze o Świętosławie ku pamięci kobiet średniowiecza, trudno uniknąć skojarzeń z inną książką, również poświęconą kobiecie, której także przyszło żyć i władać w wiekach średnich, a której osoba dodatkowo stanowiła swoisty pomost między Piastami a Jagiellonami – Jadwigą Marty Kwaśnickiej.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie