Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
06   LIPCA   2020 r.
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
Imieniny obchodzą:
Dominika, Łucja, Teresa
 
Polonia Christiana nr 53       PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO
Krzysztof Gędłek

Zbuntowana sufrażystka i pokorna królowa

Zbuntowana sufrażystka i pokorna królowa

Dwie autorki sprawnie posługujące się piórem zaproponowały nam dwie skrajnie odmienne opowieści o kobiecie w czasach średniowiecza. Pojedynek to niezwykle zacięty, a spod piór obu pań wypływają doprawdy niezwykłe opowieści.


 

Średniowiecze robi w ostatnich miesiącach zawrotną karierę – zarówno w polityce, jak i w popkulturze. Szkoda jednak, że tamten okres zwykle przedstawia się w złym i nieprawdziwym świetle. W myśl powszechnie obowiązujących stereotypów, jakimi nakarmili nas materialiści, średniowiecze to czas brutalnych wojen, prymitywnych ludzi, podstępnych kapłanów, wrednych możnowładców i ciemnego ludu, a także religii stanowiącej opium dla mas, wykorzystywanej przez królów i ich przybocznych do brudnych rozgrywek. W tym jazgocie zagubiono rolę wielkich filozofów i twórców kultury czy model porządku politycznego tamtych wieków.


Zainteresowanie średniowieczem tętni też w głowach rodzimych literatów, czego żywym dowodem wielka popularność Elżbiety Cherezińskiej, która w tym roku wydała dwie niesamowite powieści o Świętosławie – Harda oraz Królowa. Obydwa tomy poświęcone są nie tyle nawet ciekawej biografii córki Mieszka I i Dobrawy, ale w jakimś sensie wszystkim kobietom średniowiecza, o których historia czy to milczy, czy wspomina mimochodem. Wszystkim bezimiennym, zapomnianym księżniczkom piastowskim; mniszkom, żonom, matkom, władczyniom – możemy przeczytać, otwierając każdy z tomów. A skoro kobieta pisze o Świętosławie ku pamięci kobiet średniowiecza, trudno uniknąć skojarzeń z inną książką, również poświęconą kobiecie, której także przyszło żyć i władać w wiekach średnich, a której osoba dodatkowo stanowiła swoisty pomost między Piastami a Jagiellonami – Jadwigą Marty Kwaśnickiej.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 

KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie