Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
08   KWIETNIA   2020 r.
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
Imieniny obchodzą:
Emma, Julia, Seweryn
 
Polonia Christiana nr 6       Dossier: Azja męczenników
Piotr Doerre

Zderzenie cywilizacji

Zderzenie cywilizacji
Nasilające się od kilku lat w Indiach prześladowania chrześcijan, których ­bezpośrednią przyczyną są podziały kastowe i działalność radykalnych partii ­hinduistycznych, są fragmentem znacznie szerszego zjawiska. Wraz ze wzrostem demograficznym i ekonomicznym oraz integracją polityczną państw azjatyckich, słabną tam ­wpływy zachodniego świata, za którego ekspozyturę uważa się chrześcijan – w tym ­również tych, którzy przybyli na Wschód, zanim narodziła się cywilizacja zachodniego ­chrześcijaństwa.

Kiedy w Europie pomiędzy wiekami VI a IX na gruzach imperium rzymskiego rodziła się cywilizacja zachodniego chrześcijaństwa, w Azji istniały cywilizacje wielokrotnie przewyższające Europę pod względem gospodarczym i ludnościowym. Chiny po okresie upadku przeżywały nowy okres rozkwitu pod rządami dynastii Tang, rozciągając swoje wpływy na niemal całą Azję Wschodnią, zaś kultura Indii ulegających coraz głębszym podziałom politycznym po upadku imperium Guptów, promieniowała na sąsiednie Indochiny. Bajeczne bogactwa Bliskiego Wschodu znalazły się w tym samym czasie w rękach Arabów, którzy pokonawszy Bizancjum i Persję zajęli wielkie połacie Azji i Afryki, oddając je w panowanie nowej religii muzułmańskiej.

Jednak słaba początkowo cywilizacja chrześcijańska krzepła i rosła, nie tylko powstrzymując ekspansję islamu i stopniowo wypierając go z Europy, ale również podejmując próby ekspansji zewnętrznej, uwieńczone w XVI wieku zdobyciem Nowego Świata oraz licznych przyczółków w Afryce i Azji.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj