Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
28   STYCZNIA   2021 r.
Św. Tomasza z Akwinu, Doktora Kościoła Bł. Juliana Maunoir
Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
Imieniny obchodzą:
Tomasz, Julian
 
Polonia Christiana nr 76       TEMAT NUMERU: BISKUP PŁAKAŁ, GDY KONSEKROWAŁ

Żeby kościół był kościołem

Żeby kościół był kościołem

Odpowiedź na pytanie, jak budować piękne kościoły, nie jest wcale skomplikowana. Trzeba po prostu budować… kościoły właśnie. Ale do tego potrzeba wiary – czystej i nieskażonej wiary katolickiej.

 

Jeśliby budowniczowie średniowiecznych katedr zjawili się wśród nas, powracając z odległych stuleci, mogliby zawołać: Cóż to! Z waszymi przeróżnymi stalami – twardymi i miękkimi, chromowymi i… któż wie jeszcze jakimi; z waszymi cementami portlandzkimi czy elektrycznymi; z waszymi maszynami, które dźwigają, wiercą, kopią, podają; z waszymi obliczeniami, waszą wiedzą…! Do pioruna…! Wyście nie zrobili nic godnego, nic ludzkiego. Nie robicie w ogóle nic, co by jaśniało wokół was. My, z kamyków przycinanych cierpliwie i pasowanych bez cementu jeden do drugiego – my zrobiliśmy katedry!

 

Autor tych słów, Le Corbusier, mniemał (błędnie), że wytyka swym kolegom słabość, od której on sam był wolny, jednak omyłka nie ujmuje trafności samej diagnozie. Co się stało ze sztuką sakralną, że tak ostro mogliby ją skrytykować twórcy średniowiecznych kościołów?

 

Majestatyczne gotyckie wnętrze pogrążone w półmroku; na chórze migoczą roztańczone płomienie świec, przy blasku których mnisi śpiewają oficjum. Głęboki i pełen pokoju śpiew gregoriański koi duszę przypadkowego słuchacza. Wszystko mówi mu o Bogu. Antyfony i psalmy wysławiają Go, a piękno chorału ubiera wielkie wersety w najstosowniejszą – prostą, lecz szlachetną, dostojną i poważną – szatę. Półmrok jest obrazem naszej wiary, podobnie zresztą jak roztańczone płomyki świec.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 
 
 
 
 
 
drukuj