Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 07 KWIETNIA
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 

Zmarł bp Stanisław Stefanek, były ordynariusz łomżyński i zdecydowany obrońca życia

Data publikacji: 2020-01-17 20:00
Data aktualizacji: 2020-01-17 20:36:00
WIADOMOŚCI
Bp Stanisław Stefanek, fot. Piotr Mecik/FORUM

W wieku 83 lat zmarł w Lublinie bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996 – 2011. Hierarcha gorąco wspierał wszelkie inicjatywy pro life, a także promował duchową adopcję dziecka poczętego. Jego biskupie zawołanie brzmiało: „In omnibus Christus – We wszystkim Chrystus”.

 

Stanisław Stefanek urodził się 7 maja 1936 r. w Majdanie Sobieszczańskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 czerwca 1959 w Poznaniu w Towarzystwie Chrystusowym. Sam wspominał, że powołanie do służby kapłańskiej czuł od dziecka. Już jako 13-latek wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach koło Wrocławia. Mówił, że od samego początku czuł na sobie „ciężar wyboru”, ale w tym wszystkim pomagała mu gorąca modlitwa matki. Rodzice byli dla niego największym autorytetem.

 

Pobyt w seminarium ożywił zamiłowanie kleryka do Biblii. „Pismo Święte stało się moim życiem” – wspominał bp Stefanek. Dlatego tuż po święceniach kapłańskich ks. Stefanek rozpoczął studia w sekcji antropologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

 

Biskupia droga ks. Stefanka rozpoczęła się w Szczecinie – 4 lipca 1980 r., kiedy został mianowany biskupem pomocniczym. Z kolei 26 października 1996 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem łomżyńskim. Po ukończeniu 75. roku życia przeszedł na emeryturę 11 listopada 2011 r. Jego dewizą biskupią były słowa: „In omnibus Christus – We wszystkim Chrystus”. Podczas swej posługi szczególną troską otoczył rodzinę – przez wiele lat był członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny, a także członkiem Rady Episkopatu Polski ds. Rodziny.

 

Kondolecje w związku ze śmiercią bp. Stefanka skierował rodzinie i najbliższym hierarchy abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. „In omnibus Christus. We wszystkim Chrystus – słowa biskupiego zawołania śp. biskupa Stanisława opisują szczególny rys nie tylko jego pasterskiej posługi, ale całego jego życia” – napisał abp Gądecki.

 

Na zakończenie listu Przewodniczący Episkopatu przywołał Słowa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Rzekł mu pan jego: +Dobrze, sługo dobry i wierny! W małej rzeczy byłeś wierny, nad wieloma cię postawię. Wejdź do radości twojego pana+” (Mt 25, 21).

 

Bp Stanisław Stefanek był kilkukrotnym gościem Klubów Polonia Christiana. Poniżej zachęcamy do obejrzenia jego wystąpienia podczas spotkania z czytelnikami w Łomży. Duchowny wygłosił wykład pt. „Nie pożądaj żony bliźniego swego, a polska rzeczywistość".

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
PK
R.I.P.
Karol
Świątobliwy kapłan, wrażliwy na nędzę materialną i duchową. Jego osobistą przyjaźnią szczyciła się moja rodzina. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie... R.i.P.
Owca
Dobry i mądry pasterz, a przy tym kapłan z powołania - co w dzisiejszych czasach zamętu nie zawsze jest oczywiste. Nie kolejny kurialny urzędnik, tylko prawdziwy oficer armii Chrystusa i Maryi - mam nadzieję, że zdążył wychować wielu dobrych żołnierzy, bo będziemy ich potrzebować, i to prędzej niż później. Requiescat in pace - pomodlę się Koronką o Niebo dla x. biskupa...
Stanislavus
Niech Spoczywa w Pokoju, a Najwyższy Pan przyjmie Śp. bp. Stanisława do Swego Królestwa.
L
Pokój jego duszy.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY