Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
PIĄTEK 18 WRZEŚNIA
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
Imieniny obchodzą:
Stanisław, Irena, Stefania, Józef
 

Zmiany w Episkopacie Polski. Abp Dzięga, abp Jędraszewski i bp Bryl z nowymi funkcjami

Data publikacji: 2020-08-28 03:00
Data aktualizacji: 2020-08-28 16:08:00
RELIGIA
Fot: Krystian Maj/FORUM

Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga oraz biskup pomocniczy poznański Damian Bryl zostali wybrani nowymi członkami Rady Stałej KEP. Z kolei abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, będzie współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Wybory do tych gremiów zapadły na 386. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

 

Jeden z dwóch nowych członków Rady Stałej musiał być wybrany spośród biskupów pomocniczych na miejsce bp. Marka Mendyka, który zasiadał w Radzie jako reprezentant tego grona biskupów, a niedawno został biskupem diecezjalnym. Drugi nowy członek Rady, wybierany spośród biskupów diecezjalnych, zastąpił abp. Sławoja Leszka Głódzia, który 13 sierpnia br. przeszedł na emeryturę.

 

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez abp. Głódzia konieczne było także dokonanie wyboru współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Został nim abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Natomiast członkiem tej Komisji został abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

 

Rada Stała przygotowuje sprawy na zebrania plenarne Episkopatu Polskim i Rady Biskupów Diecezjalnych, czuwa nad wykonywaniem decyzji Konferencji Episkopatu i Rady Biskupów Diecezjalnych. Może też zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub konkretne potrzeby wiernych.

 

Komisja Wspólna początkowo (w latach 1949-56) nosiła nazwę Komisja Mieszana, później została przemianowana na Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Konferencją Episkopatu Polski dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między państwem i Kościołem. Od 1999 r. spotkania odbywają się naprzemiennie w gmachu Episkopatu Polski i siedzibach rządowych lub ministerialnych. Wcześniej odbywały się w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

KAI

TK

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
ot co
Wydaje się, że to wybór w lepszą stronę, zdaje się że abp. Dzięga nie zgodził się na profanację Hostii poprzez dawanie jej do rąk, wypowiedzi abp. Jędraszewskiego znamy, z kolei o bp. Brylu jakoś nie obiły mi się o uszy żadne informacje, być może przegapiłem. Dobrze tylko aby za tymi zmianami szły czyny.
prezbiter
Dobrze, że powierzono mężnemu abpowi M. Jędraszewskiemu ważną funkcję!
janek
prawde piszecie beatyfikacji Prymasa to oni sami nie chca sprzedali Boga dla PIS SS I dogadali sie z Wydzialem do Spraw Wyznan MINISTERSTWA ZDROWIA i zwalczajacego insekty katolikow Sanepidu MY NA TEN CZAS MOZEMY LICZYC JEDYNIE NA WSTAWIENNICTWO SWIETYCH WSZYSTKICH MECZENNIKOW a szczegolnie winnismy prosic ZYDOW Patriarchow Mojzesza tych zabitych w pogromach w piecach niemieckich bo widzimy ze nawala zniszczenia idzie obecnie przy wyraznym udziale wspolczesnych Kajfaszy Herodow Herodian
jan
@mj 100/100. Boże ratuj polski Kościół. KRÓLUJ NAM CHRYSTE
Tom
Grzech wygnania wiernych z kościołów był grzechem publicznym w związku z tym pokuta i zadośćuczynienie za ten grzech jest publiczne. To było publiczne zaparcie się Boga ze strachu. Po to władza duchowna jest oddzielona od władzy świeckiej żeby broniła wiernych przed szaleństwem władzy świeckiej
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY