Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
ŚRODA 29 STYCZNIA
Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
Imieniny obchodzą:
Franciszek, Zdzisław, Aniela
 

Znany teolog: Komunia dzielona z protestantami to bluźnierstwo i świętokradztwo

Data publikacji: 2018-02-25 04:05
Data aktualizacji: 2018-02-26 11:26:00
RELIGIA
fot. pixabay

W związku z decyzją niemieckich biskupów o dopuszczeniu do Komunii Świętej protestantów, przypominamy opinię ks. Nicola Bux, cenionego włoskiego liturgisty i wieloletniego współpracownika Kongregacji Nauki Wiary dotyczącą interkomunii.

 

Ostatnio katolicki świat obiegła szokująca informacja – hierarchowie z Niemiec dopuścili do przyjmowania Komunii Świętej protestantów, którzy żyją w małżeństwach „mieszanych” tzn. w związkach z katolikami.

 

W nawiązaniu do tej decyzji przypominany opinię profesora teologii ks. Nicola Bux, kóry w przeszłości wypowiedział się stanowczo negatywnie o tego typu praktyce. Włoski duchowny ostrzegł, że sprzeciw wobec nauki Magisterium prowadzi do popełnienia bluźnierstwa i świętokradztwa. Jasno podkreślił, że jedyną możliwością by protestanci mogli przyjąć Jezusa w Eucharystii jest wyznanie grzechu odstępstwa od wiary oraz otrzymanie chrztu w obrządku katolickim.

 

Powyższe zjawisko wpisuje się w pojęcie „otwartej Komunii” spopularyzowane przez teologa kard. Waltera Kaspera a zapoczątkowane przez protestanckiego teologa Jurgena Moltmanna. Bux otwarcie nie zgadza się na wprowadzenia takiego terminu oraz przedstawia swoje argumenty.

 

Przytacza słowa z "Summy Teologicznej" św. Tomasza z Akwinu mówiące o tym, że natura sakramentu jest podwójna – potwierdzona w samym Chrystusie oraz wraz z całym jego mistycznym ciałem czyli Świętymi. Z tego wynika, że każdy przyjmujący ten sakrament wyraża swoje zjednoczenie z Chrystusem oraz Świętymi jego Kościoła. Jak wiemy w protestanckim nurcie chrześcijaństwa kult świętych jest całkowicie odrzucony. Jeżeli przyjmujemy Komunię odrzucając wiarę w jego Kościół popełniamy świętokradztwo.

 

W odpowiedzi do teorii Moltmanna wyraził się Jan Paweł II w encyklice „Ecclesia de Eucharistia” gdzie wskazuje, że Eucharystia jest wyrażeniem i potwierdzeniem w widzialny sposób naszego niewidzialnego zjednoczenia z Synem i Ojcem poprzez działanie Ducha Świętego. Zjednoczenie może nastąpić jedynie w następstwie przystąpienia do spowiedzi i wyznania grzechów. Przyjęcie Komunii nie będąc w stanie łaski uświęcającej jest zatem świętokradztwem. Jak wiemy we wszelkich odłamach protestantyzmu nie ma Spowiedzi.

 

Wszystkie chrześcijańskie denominacje odwołują się do Jezusa Chrystusa, ale spór polega za zrozumieniu kim jest Chrystus. To najlepiej wyraża się w rozeznaniu co jest „chrystusowe” czyli jak realizowana jest misja Kościoła, jego przesłanie dla świata, sakramenty i instytucje  które są powołane do służby Słowu i Sakramentom. Protestanckie wyznania odrzucają Sakrament Bierzmowania, a więc jeden z trzech sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (za Chrztem i Komunią Św.) przez co nie mogą dostępować Eucharystii w pełni.

 

Bux wskazuje, że luterańskie pojęcie konsubstancjacji (obecności Ciała Chrystusa w chlebie i winie TYLKO podczas Eucharystii) jest sprzeczne z doktryną katolicką, gdzie po przeistoczeniu (możliwym tylko poprzez ręce kapłana) Chrystus obecny jest w hostii cały czas. Wskazuje to na zupełnie różne zrozumienie Komunii przez protestantów, co jest powodem świętokradztwa w momencie przyjęcia jej z rąk katolickiego kapłana.

 

Samej interkomunii (przyjmowaniu katolickiej Komunii przez protestantów) zabrania Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie nr 1400: „Wspólnoty eklezjalne powstałe w wyniku Reformacji, odłączone od Kościoła katolickiego, nie przechowały właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego Misterium, głównie przez brak sakramentu kapłaństwa. Z tego powodu dla Kościoła katolickiego interkomunia eucharystyczna z tymi wspólnotami nie jest możliwa”.

 

 

Źródło: ncregister.com, katechizm.opoka.org

PR

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
iskierka
Polecam Dokument: Od konfliktu do komunii. Luterańsko- Katolickie wspólne upamiętnienie reformacji w 2017 r. ze SŁOWEM PRYMASA W. Polaka.Fragment str.78; pkt. 154
iskierka> kwiatka
Na drodze Krzyżowej Pan Jezus spotykał różnych ludzi. Jednakże tylko niektórzy towarzyszyli mu OSOBIŚCIE i jednoczyli w Męce. Każdy ma możliwość spotkania z Cierpiącym Jezusem jak Weronika. Po odbytych rozmowach z moim Proboszczem i Księżmi nabrałam pewności, że Droga Krzyżowa odprawiana w zaciszu domu na kolanach w połączeniu z modlitwami Ojcze nasz, Zdrowaś Mario , Chwała Ojcu i .., Któryś za nas cierpiał rany.. przy rozważaniu Tradycyjnych Rozważań wycisza, umacnia, i daje mi pokój. Tym bardziej w sytuacji gdy mój parafialny Kościół staje się na moich oczach wspólnotą protestancką. Pociechą jest mi to , że takich ludzi jest więcej. Ku pokrzepieniu :> Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. 24 Bóg jest duchem: ...
kwiatek77
@iskierka, jeszcze raz Ci dziękuję...będę wracać do Twojego wpisu tutaj...dziś przeżyłam straszną drogę krzyżową z ekumenicznymi rozważaniami przy każdej stacji...cierpię i Twój wpis jest dla mnie pociechą...Bóg zapłać!
kwiatek77
"Kto może chrzcić? Zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup, kapłan lub diakon. W razie konieczności chrztu może udzielić każda osoba (nawet niewierząca) pod warunkiem, że chce uczynić to, co czyni Kościół gdy chrzci. To znaczy: poleje wodą, głowę kandydata do chrztu mówiąc: "Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego"; "8 sierpnia 1910 r. ukazał się dekret papieża Piusa X regulujący kwestię przyjmowania Komunii Św. przez dzieci. Nie wprowadza drastycznych zmian i w dużej mierze opiera się na ustaleniach z Soborów ? Laterańskiego i Trydenckiego. Podaje jednak dokładny wiek dziecka, które może przyjąć sakrament Eucharystii. Gotowość do uczestnictwa w ceremonii następuje, gdy młody człowiek zaczyna logicznie myśleć, a także zachowuje jeszcze niewinność, uzyskaną na Chrzcie Świętym, czyli w wieku około siedmiu lat."; "Grzech ciężki musi spełniać trzy warunki: dotyczyć materii poważnej, być popełniony z pełną świadomością i przy całkowitej wolności."
kwiatek77
Wczoraj, rozmawiając z Mamą, na temat tego co dzieje się u protestantów w Niemczech zrozumiałam, że: 1. Mamy komunię duchową w Ciele Mistycznym Chrystusa, z każdym człowiekiem ochrzczonym ("osoba świecka może ochrzcić dziecko, nawet wbrew woli rodziców", a nawet gdzieś czytałam, że może być to osoba niewierząca w niebezpieczeństwie śmierci) bez względu na odłam chrześcijaństwa. 2. Dopóki dziecko nie dojdzie do używania rozumu (około 7 rok życia - wtedy, gdy umie już odróżnić chleb zwykły od Eucharystycznego) nie może popełnić grzechu ciężkiego, więc nie traci też łaski uświęcającej z Chrztu. Łaskę uświęcającą traci się wraz z pierwszym popełnionym po Chrzcie grzechem ciężkim. Dziś zrozumiałam, że: 3. Na ziemi żyją, w czyśćcu cierpią i w Niebie są osoby ochrzczone, "nie będące katolikami" na ziemi. 4. Do dorosłych chrześcijan Pan Jezus mówi: " 3 "Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY