Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
WTOREK 26 MAJA
Św. Filipa Neri
Św. Filipa Neri
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Ewelina, Marianna, Paulina
 

Żonaci mężczyźni kapłanami? Belgijski episkopat chce rewolucji w powołaniach

Data publikacji: 2018-10-11 17:52
Data aktualizacji: 2018-10-12 12:18:00
RELIGIA
fot. YouTube

Na obecnym etapie zgromadzenia Synodu Biskupów w wystąpieniach coraz częściej pojawia się kwestia powołań, która jest drugim aspektem tematu tego zgromadzenia. Swoistą rewolucję w rozumieniu powołania do kapłaństwa zaproponował przedstawiciel episkopatu Belgii bp Jean Kockerols. Stwierdził on bowiem, że w tym wypadku głównym powołującym jest Kościół i wyraził przy tym przekonanie, że wielu młodych, którzy odkryli powołanie do małżeństwa, odpowiedziałoby pozytywnie, gdyby Kościół powołał ich do posługi kapłańskiej (prezbiteratu).

 

Komentując wystąpienie bp Jeana Kockerolsa, rzecznik belgijskich biskupów oświadczył, że przemawiał on w imieniu całego episkopatu. Ks. Tommy Schotes stwierdził, że wyświęcanie żonatych mężczyzn mogłoby być jedną z odpowiedzi na aktualny kryzys powołań. Przyznał jednak zarazem, że również wspólnoty prawosławne i protestanckie, w których celibat nie jest obowiązkowy, mają poważane problemy ze znalezieniem młodych ludzi do pełnienia posługi w Kościele.

 

Bp Jean Kockerols potraktował kwestię powołania bardzo szeroko. Stwierdził, że wszyscy ludzie, bez względu na wiarę, są powołani do życia. Dla chrześcijan powołanie to staje się wezwaniem do bycia uczniem Chrystusa. W tym punkcie dochodzimy do powołania chrzcielnego, które jest „źródłem i szczytem” wszystkich powołań. To również to powołanie otwiera serca niektórych ludzi, żonatych i celibatariuszy, na powołanie Kościoła, w imieniu Pana, do służby wspólnocie.

 

KAI

luk

 

 

 
 
 
 
 
 
 
drukuj
 
 
 
KOMENTARZE
 
Nick *:
 
Twoja opinia *:
 
wyślij opinie

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
Wiem
David Duke- Jak umiera zachodnia cywilizacja. Ratujmy naszą religię katolicką by była czysta jak pure silk bez żadnych neo. Chwała wszystkim wspaniałym księżom, to oni złożyli swoje życie Panu Bogu i ludziom a są Im wdzięczni?
Nick
Choroba zmieniac i reformowac opanowala duchowienstwo.
Karol
Praktyka niektórych Kościołów Wschodnich, także katolickich, jest następująca: najpierw małżeństwo, później kapłaństwo. I bezwzględny brak możliwości ponownego ożenku po owdowieniu. Stąd tak często owdowiali kapłani z tych wspólnot wstępują do zakonów, co otwiera im np. drogę do przyjęcia święceń biskupich. Czy i te propozycje idą w tym kierunku? To, moim zdaniem, jedyna dopuszczalna interpretacja propozycji belgijskiego hierarchy. Choć od razu zaznaczam, że sam pomysł uważam i tak za chybiony...
iskierka
Dziwne - to w Belgii jest jeszcze EPISKOPAT ? Ciekawe ilu jest katolików ? A może liczą wszystkich włącznie z protestantami. Pewnie stąd takie pomysły na zniesienie celibatu.
Tomasz
Naśladowanie Chrystusa nie podoba się biskupowi. Nie on pierwszy i nie on ostatni nie poszedł by za nim. Sam Chrystus o tym mówi do młodzieńca. Powołał też Piotra, który zostawia rodzinę i idzie za nim.
POKAŻ WIĘCEJ KOMENTARZY