Przeglądasz wersję mobilną portalu. Chcesz wrócić do desktopowej? Kliknij tutaj
DZISIAJ JEST
07   KWIETNIA   2020 r.
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Św. Jana Chrzciciela de la Salle
Imieniny obchodzą:
Donat, Herman, Klara, Rufin
 
Polonia Christiana nr 2       Edytorial
Sławomir Skiba

Zwiastuny upadku

Zwiastuny upadku
Polska końca XVI i początku XVII wieku była jednym z największych i najbardziej stabilnych krajów w Europie. Trzosy wielu mieszczan, szlachty, a także i chłopów pęczniały coraz bardziej na skutek ożywionych kontaktów handlowych z całą Europą. Bogata magnateria rozwijała szereg przedsięwzięć gospodarczych, upiększała swoje dwory i pałace, kształciła się na zagranicznych uniwersytetach i szeroko obejmowała swoim mecenatem kulturę, sztukę oraz naukę. W XVI wieku kraju nie trapiły wojny domowe, jak miało to miejsce na zachodzie kontynentu. Potężna i stabilna Rzeczpospolita rozciągała się na obszarze prawie miliona kilometrów kwadratowych. Z tych powodów mieszkańcy Rzeczypospolitej Obojga Narodów z dumą i wyższością spoglądali na inne kraje, a czas ów do dziś zwiemy „złotym wiekiem”.
Tymczasem Europę coraz szybciej ogarniała propaganda nowej wiary, która jak setki lat później marksizm, zaczęła opanowywać elity i zaszczepiać w nich sceptycyzm oraz chęć wyrwania się z dawnego porządku. Natrafiając często na niski poziom wykształcenia i słabe morale duchowieństwa zataczała coraz szersze kręgi.

Jak przypomina św. Ignacy Loyola, wszystkie nasze wysiłki mają być ukierunkowane na oddawanie Panu Bogu należnej czci, co ma nam pomóc w osiągnięciu celu ziemskiej pielgrzymki, tj. zbawienia duszy. Kiedy u katolików maleje troska o chwałę Bożą i wierną Jemu służbę, niechybnie zwiastuje to zgubę duszy. Jeśli zaś brakuje troski o szacunek dla praw Bożych w państwie, sprawiedliwość szybko przekształca się w swą karykaturę. Zawsze też ospałość i gnuśność tych, którym powierzono władzę nad narodem, błędnie nazywana niekiedy tolerancją, prowadzi do katastrofy.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie  
 
 
 
 
 
 
drukuj